Всеки си мие косата, но отделя ли достатъчно време и внимание за почистването на скалпа? Защо трябва да почистваме скалпа си регулярно и какви са ползите от това, нека научим заедно.
В основата на почистването на скалпа е отстраняването на излишния себум, мръсотиите, наслагването на стилизиращи продукти, отпушване на порите, стимулиране на кръвообръщението на кожата на главата. Това пък, от своя страна, предотвратява появата на себорея, пърхот и косопад.
За съжаление, често хората пренебрегват тази част от тялото си. Всеки казва, че измива косата си, но дали го прави правилно, дали грижата не се изчерпва само с шампоаниране и изплакване на косата.
Чистата и здрава кожа на главата предопределя растежа на красива и здрава коса. Неправилното почистване на скалпа от себума създава редица проблеми. Ако не почиствате добре кожата на главата, първоначално косата ви ще започне да се омазнява по-бързо, често се появява сърбеж, а това е изключително благоприятна среда за развиването на пърхот и себорея.
Често хората мият косата си само повърхностно. Нанасят измиващия шампоан и се съсредоточават само върху неговото измиване. А всъщност процесът трябва да стигне по-дълбоко. При първото шампоаниране често продуктът не се пени добре. Основна грешка е, че хората продължават да нанасят допълнително количество шампоан, което не помага.
Както добре знаят фризьорите, мръсотията от скалпа се премахва чрез пяната на измиващия продукт. При първоначалното нанасяне на шампоан, който трябва да е с високо pH, се съсредоточаваме върху ексфолиацията на скалпа. Посредством леки натискащи кръгови движения с върха на пръстите масажираме скалпа и нежно го почистваме.
На този етап може да се използват ексфолиращи шампоани с високо pH. Те отварят леко косъма и спомагат за доброто почистване от стилизиращите продукти, фини прахови частици, смог и др. Друг вариант са ескфолиращи маски, чиято цел е да излющят и премахнат нечистотиите от кожата на главата. Следва изплакване на косата и още веднъж измиване с шампоан.
Когато не почистваме добре скалпа, себумът се натрупва и може да се получи себорея или мазен скалп и пърхот. При пърхота се появяват бели люспи, а при себореята те са с леко жълтеникав цвят.
Ако симптомите на себорея се неглижират, тя се разпространява по най-нежните части на главата – зад ушите, по носа, веждите. Когато заболяването се обостри, може да се появи парене и сърбеж по кожата. Често недобре поддържаният скалп задушава корените на косата и затруднява кръвоснабдяването. Така космените фоликули не са добре оросени, което е причина за косопад.
Последващата грижа за нашата коса може да е нанасяне на подхранващи маски или ампули, които при добре почистен скалп и косъм въздействат на 100%.
Често дамите с боядисана коса избягват това дълбоко почистване на скалпа поради притеснения, че ще отмият красивия цвят на косата си. Разбира се, след всяко измиване оцветената коса леко изсветлява. И тук, при дълбоко почистване на скалпа, употребата на шампоани с високо pH, които отварят леко косъма, могат да доведат до такова изсветляване, но то няма да е драстично. Ако искаме цвета да си остане все така наситен, плътен и бляскав, след измиването косата може да се тонира. Така ще имаме едно напълно обновяване, което най-добре се получава във фризьорския салон.
В домашни условия това може да се постигне с оцветяваща маска. Благодарение на нея в косъма се попълват липсващите пигменти и цветът на косата се обновява. Може да попитате вашия фризьор за такава маска и той лично да я направи за вас според персоналния цвят на косата.
Здравият скалп е в основата на здрава и красива коса!
текст Илона Аначкова