Тодор Тошев е едно от емблематичните имена в българското фризьорство. Зад гърба си има дългогодишен опит и познанства с популярни лица от едновремешния политически елит и звезди от шоубизнеса. Той е човекът, който може най-категорично да направи съпоставка между бранша днес и преди.
Аз съм потомствен фризьор. Майка ми – фризьорът Анастасия Тошева, е обслужвала хора от царското семейство. А баща ми Иван Тошев е бил личният бръснар на полицая Никола Гешев. Така се случи, че трябваше да се запиша в Техникума по облекло в паралелката за бръснар-фризьор с двугодишно обучение.
Освен образователните предмети имахме три пъти в седмицата практика. А най-важното е, че тогава имаше учебници по фризьорство. Всичко, което се правеше по онова време, беше далеч по-лесно отколкото днес, когато става дума за издаване на нов модерен учебник.
При моите опити да реализирам подобен проект срещнах редица трудности и условия от Министерството на образованието. Процедурата е много тромава и изисква години изчакване и одобрения от една или друга комисия, за да види този материал бял свят. В нашата практика по онова време нямахме възможностите, с които разполагат днешните фризьори при своето обучение.
Моят дядо правеше гребени от биволски рога, които се използваха за мъжко и дамско подстригване. Другият вариант бяха дървени гребени.
Интересно беше, когато трябваше да се учим да правим вълни и охлюви с пръсти. Говорим за модата от 30-те и 40-те години. Тогава нашите работни глави представляваха възглавничка, пълна с трици и с пришита коса. След като отрежехме по-дългата коса на някой клиент, я пришивахме към така оформената учебна глава.
Наученото прилагахме на клиенти в салончето към техникума, което работеше безплатно. В него се извършваха всички видове услуги – дамско и мъжко подстригване, водна ондулация, навиване на ролки. Тогава работихме с ръчни машинки, от които правихме добри мускули. Ножиците бяха с дълги рамена и твърде неудобни. През последния учебен срок, точно преди да завършим, ни разрешаваха да влизаме в работещи салони, като ни разпределяха предварително.
Едно време имаше две предприятия – ТПК „Хигиена” и „Хигиенни услуги“, в които приемаха на работа с изпит. Имах голям късмет и ме бяха разпределили на стаж в един голям салон на бул. Дондуков в София. Там имахме фризьор, който отговаряше само за подстригванията, а фризьорките правеха къдрене, боядисване, изсушаване. Няколко месеца се обучавах на мъжко фризьорство, след това на дамско и накрая на цялостна визия. След този стаж така се бях усъвършенствал в подстригванията, че фризьорките от салона започнаха да ми дават и техните клиенти.
Тогава все още нямаше определена техника за разделяне на косата на сектори, както се прави сега, за да се постигне определена форма на прическата. Аз възприех начина, по който разпределяме косата за навиване с ролки при водна ондулация, така разсъждавах, че е по-правилно. След стажа имахме изпит, който не беше никак лесен.
По наше време мъжете бяха възприемани само като бръснари, почти не се срещаше мъж фризьор. Родителите ми работеха в „Хигиенни услуги“. Аз подадох документи, но не ме приеха поради ред условия. Тогава кандидатствах в „Хигиена“, където ме приеха. За мой късмет
ми намериха салон и то в центъра на София. Беше малък, но за 3 месеца се напълни с клиенти. До такава степен се бях усъвършенствал, че правех една клиентка за 10–11 минути. Така имах по 20–30 човека на ден. Тогава нямахме измивни колони или стилизанти. В днешно време всичко е толкова улеснено, че човек не може да си представи какво е било преди 40 години.
Толкова се разчу за моята работа, че след 4 месеца при мен дойде великата Лили Иванова. Тя много харесваше стила на Рита Павони и държеше на тази прическа. Мои клиенти бяха също Людмила Живкова и Емил Димитров. За техни участия, особено на жените, съм правил допълнителни опашки и подплънки, за да имат атрактивни прически. Поддържал съм и перуки.
Отварях салона към 5,30–6,00 сутринта. От 6 до 13,30 се работеше много. Само за първите два часа трябваше да направиш не по малко от 8–10 глави, защото тогава жените си правеха прически преди работа. Това няма как днес да го видите – жени на спирката да чакат автобус или трамвай в 5 сутринта, за да отидат на фризьор и да бъдат първите. Особено на празници имаше опашки от 5 часа сутринта, клиентите дори сами си определяха реда. Ако не можеха да влязат навреме и виждаха, че ще закъснеят за работа, идваха в обедната почивка, която беше един час. Едно време нямаше как да ходиш на работа полуофициално облечен или с дънки.
Унгария е държавата, която най-много съм посещавал. Всяка година там се провеждаше национален фризьорски конкурс, на който няколко фризьори отивахме да гледаме и да снимаме, без никакво участие на сцена, само посещение. Унгария беше единствената държава от соцлагера, която беше член на световната организация OMC и те бяха единствените с два отбора – един за световния конкурс по фризьорство и втори за Купата на дружбата. Аз лично съм участвал на състезания 6 пъти, а следващите 6 пъти съм бил треньор на националните отбори на България по фризьорство.
Всяко събитие беше от значение за обмяната на опит и информация. Разполагахме само с един журнал Difrizur от Германия, за който имахме абонамент, и едно списание от тогавашната Чехословакия.
Русия навлезе тотално във фризьорството към 70-те години. Тогава вече бях член и на националния отбор и спечелих първия златен медал за България. Шампиони на конкурса станахме Долорес Кондрашова, която е една от най-големите фигури, и Андраж от Унгария. Долорес е в основата на създаването на Световната школа Долорес, както и на едноименното списание, което излиза до ден днешен и е известно в цял свят. Когато на тези конкурси се събирахме с фризьори от различни държави, беше прието да си разменяме подаръци и това бяха едни от най-хубавите ми преживявания.
При нас участието в състезания се случваха по нареждане от по-горна инстанция. Директно ми казаха, че съм избран заедно с още 18 фризьори да тренираме за конкурси по фризьорство. Обучавахме се в навиване на ролки, модерна фризура, вечерна фризура, фантазийна фризура. При последната използвахме подплънки, изработени от коса. Подготовката беше денонощен труд, защото за конкурсите нямаше от къде да си набавяме материали. Можехме да поръчаме да ни направят треси в перукерната, но там използваха конец. По-късно, когато се научих сам да ги изработвам, слагах двоен конец и тел по средата, за да може да моделирам после този елемент в прическата.
Изпращаха се състезатели за обучение в Унгария и по двама фризьори в Германия. Те се връщаха с нови знания и поемаха щафетата за обучение от предходните треньори на отбора. За да стигнеш до там, че да участваш в националния отбор, трябва да си минал през няколко предварителни местни или регионални конкурса. Бяха ограничени бройките на състезателите в дамско и мъжко фризьорство, както и в козметиката.
Обикновено тренировките на националния отбор се провеждаха в самоковското село Говедарци. Имахме целогодишна програма за обучение на новите тенденции и техники, а от друга страна, всеки от нас индивидуално посещаваше различни градове, където споделяше своя опит от наученото през това време.
Организираше се пролетно и есенно ревю, където фризьорите участваха и всеки можеше да покаже своите умения в конкурсните програми. Продукти, например за студено къдрене, се внасяха от ГДР и идваха специалисти да ни демонстрират начина на работа с тях.
Важен момент за мен беше, когато започнах да обслужвам клиенти от Дипломатическия корпус. Лека полека при мен идваха жените на министрите, по-късно и някои от самите министри. Така моята клиентела се разрасна, но през годините никога не наруших основни правила. Никога не скъсявай дистанцията между теб и клиента на по-малко от 3 педи и винаги ги питай какво искат да направят със своята прическа. Разбира се, на финала пак си правя това, което искам, и знам, че това ще е най-доброто за клиентите и те ще се харесат.
Най-важното за един фризьор е първо да изучи тялото на клиента, да види какви са неговите обеми. След това идва ред на цвета на очите, тена и чертите на лицето. Когато става въпрос за формата на прическата, то тя трябва да се съобрази с обемите на тялото на клиента. Защото косата е украшение на тялото. А характерът се подчертава със стила на облеклото. Трябват ти буквално няколко секунди, за да разбереш всичко това.
В миналото за подражание бяха телевизионните звезди и киноартистите. В зависимост от това, кой беше популярен в даден период, се правеха и такива фризури, например Бриджит Бардо, Рита Павоне, Мирей Матийо. Понякога не можехме да постигнем желанието на клиентите и те няма как да приличат на своя идол, но ние правехме така, че да се харесат със своята прическа.
Днес има безброй много салони. Преди време това нямаше как да се случи, всичко се регулираше от Общината. Салоните бяха по райони, разделени в три категории – първа, втора и екстра. Може да работиш в салон от по-висока категория само ако имаш нужната квалификация. При нас нямаше стилисти. Имахме майстор-моделиер, който можеше да работи в салон от екстра категория. Разбира се, и цените на услугите бяха различни в зависимост от категорията на салона. За да отидеш да работиш в салон от дадена категория, минаваш през конкурс.
При мен не можеше да дойде да работи кой да е фризьор особено когато започнах да обслужвам клиенти от Дипломатическия корпус. Всеки месец получавах новото издание на Defrizur. Отрязвах няколко хубави снимки от списанието, залепях ги на картон и ги окачвах на стената. Категорията на салона определяше и обслужването. Във всеки район имаше определена бройка фризьорски салони и бръснарници, като в салоните се предлагаха фризьорство, бръснарство и козметика.
Докато имаше единна организация преди 10 ноември 1989 г., която да контролира обученията, степените и квалификацията на фризьорите, вноса на продукти, всичко беше наред. След политическите промени и във фризьорството много неща се промениха. Беше спрян вносът на продукти, началото на
90-те години беше много трудно за фризьорите. Складовете бяха празни, ние се чудехме от къде да купуваме материали за работа. Добре, че колегите от Гърция, с които бяхме в близки отношения, ни пращаха продукти.
Ориентирах се към „Ален мак“ в Пловдив. Буквално им изкупих всички налични бои за коса, защото след това ги затвориха. През 1991 г. в България стъпиха световни марки като Eugene Perma, L‘Oreal, Wella, Procter & Gamble. Много хора обаче не можеха да си купуват вносните материали.
Имахме възможност да посещаваме соцстраните, видели сме много. След като се смени властта обаче, всичко се разграби. Приватизацията не даде шанс на нито един фризьор да купи фризьорски салон. Помещенията на големите салони бяха продадени на банките и всичко беше оставено на произвола на съдбата. Който умееше да прави бизнес, оцеля. За мен по важни бяха обученията. Канили са ме в различни градове да преподавам, да изнасям майсторски класове.
През годините съм обучавал много фризьори, правил съм и вътрешни конкурси в моя фризьорски салон. А сега всеки може да си направи академия и да води обучения. В днешно време аз, Руско Русев и Васил Михайлов сме консултанти към Министерството на образованието върху разработване на темите за конкурсната дейност по фризьорство в училищата и сме жури на националния конкурс.
Този национален конкурс се организира от Министерството на образованието и няма нищо общо с конкурса, организиран от г-н Капанов, или с този от Италианския фестивал на красотата, организиран от Christian of Roma. В момента Министерството отпуска определена сума за изпълнението на конкурс по фризьорство за училищата. Той е планиран за пролетта в Кърджали.
Наскоро в моя салон се проведе обучение за преподаватели, в което участваха видни български фризьори. Заедно направихме съпоставка на обучението в Германия и в България. В Германия обучението в учебен център се заплаща от самите фризьори или от техния работодател. След като изкарат курса, те започват да работят или където си намерят работа, или при работодателя, финансирал обучението им. За да стигнеш до званието майстор фризьор, трябва да работиш 1–2 години. И в Германия, ако работодател ти плати обучението, никой не може да те задържи да работиш за него, ако не искаш. Чак след 4–5 години обучение получаваш майсторско свидетелство. Всичко това е регламентирано и няма неуредици. Накрая изпитната комисия е от занаятчийската камара, а не от Център за професионално обучение (ЦПО). Тоест може да изкараш курсовете в ЦПО, но ще си платиш изпит за майсторско свидетелство върху материала, който е зададен от Национална агенция за професионално образование и обучение. Чак тогава може да имаш претенции за отваряне на собствен фризьорски салон.
При нас обаче не е точно така и това е огромен проблем при отварянето на нови салони. За съжаление, ние не сме членове на OMC и в момента нямаме национален отбор по фризьорство, с който да представяме нашата държава. Това, което успяхме да направим с Асоциация на фризьорите в България, е да поканим няколко големи имена в бранша, но само толкова. Сега тази асоциация не функционира, защото се погазват принципите на колегиалност и установени норми.
Проблем в обучението на фризьорите е липсата на учебници по фризьорство, единни и одобрени от Министерството на образованието. От друга страна, трябва да се установи връзка с търговските компании, които произвеждат или внасят продукти за фризьорство, да спонсорират и малкото останали да функционират училища. Само така може да има стабилна основа за обучение по фризьорство.