Летният сезон е вече на ръка разстояние и отново ви се иска да подготвите за плажовете не само фигурата си, но и лицето. На помощ идват серумите за лице, които задължително трябва да намерят място сред ползваните от вас козметични продукти, ако искате да се откроявате със свежа, здрава и бляскава кожа.
Серумите са сред най-ефективните средства за борба с лицевите дефекти, без значение дали става дума за разширени пори, зачервявания, акне, повяхнала кожа или друго. Този любим на много дами продукт действа скоростно, като попива в кожата на лицето и прониква дълбоко, където върши своята магия. Серумите, за разлика от кремовете, притежават високо съдържание на концентрирани биоактивни съставки с цел по-бързо и ефикасно действие. Те обаче се употребяват само когато кожата наистина се нуждае от тях. Важно е преди всичко да се проведе консултация със специалист, който да определи какъв вид серум би бил най-подходящ за конкретния проблем и съответно с какъв крем трябва да се комбинира.
Кога и как да се използват
Дерматолозите не препоръчват серумите да се използват през цялата година, като за най-удачно време да ги включите в козметичния си ритуал се смятат пролетният и есенният сезон. Важно е също така да се вземе предвид, че те са предназначени за по-зряла кожа и употребата им не бива да започва преди 30-та или дори 35-та година, когато по лицето започват да личат несъвършенства като петна, тъмни кръгове под очите, отпускане и т.н. Основно правило е серумите винаги да са съчетани с крем, като първо се нанасят няколко капки от серума (хубаво е преди това лицето и деколтето да са добре почистени с нежен почистващ продукт) и 3-4 минути по-късно се нанася кремът, тъй като той изгражда защитен слой, който предпазва серума от изпаряване. Благодарение на леката си текстура, продуктът бързо се абсорбира от кожата и стига до клетките в дълбочина. Добре би било да се използват серуми и крем от една и съща серия, тъй като съставките са аналогично подбрани и действието е по-силно. Съветът на дерматолозите е серумът да се прилага на малки курсове, в противен случай кожата, особено ако е по-мазна, може да се пресити с активни вещества и да възникнат проблеми, като дори съществува риск да се стигне до дерматоза. Серумът се нанася един или максимум два пъти на ден, в рамките на 10 до 15 дни, като препоръката е този курс да се прави три или четири пъти в годината. Не забравяйте също така, че подходящи за топлия сезон са по-леките текстури. В противен случай рискувате запушване на порите, респективно поява на акне или друг вид възпаление.
Най-добре е козметичните продукти от този тип да се нанасят вечер, но трябва да се има предвид, че кожата все пак реагира различно на активните съставки според часовете на денонощието. Наситените с витамини серуми въздействат благотворно на кожата по време на сън, а през деня на кожата е необходима UV защита от слънчевите лъчи и обезводняване, което пък означава, че сутрин е най-доброто време за нанасяне на хидратиращите и освежаващи серуми с антиоксиданти.
Видове
На пазара вече се предлагат серуми от ново поколение, които се справят наведнъж с различни проблеми, но нека все пак разгледаме някои от основните видове, разграничени според техните функции и състав.
Антиейдж серуми
Те стимулират функциите на лицевите клетки и балансират нивата на хидратация и сухота. В тях се съдържат копринени аминокиселини, получаващи се от стрити копринени влакна. Благодарение на ниското си молекулярно тегло аминокиселините лесно проникват в кожата и продуктът попива безпроблемно, което улеснява достигането и подхранването на дълбоките слоеве. Кожата възвръща своята гладкост. Аминокиселините от коприна съхраняват влагата и служат като запаси за синтеза на протеин. Неслучайно те се употребяват все по-често при производството на различни кремове с антиейдж действие.
Серум за околоочна грижа
Той е предназначен конкретно за нуждите на тази фина и деликатна зона от лицето. Обикновено е по-лек и нежен в сравнение със серумите за лице, а благодарение на мощните активни съставки – колаген, хиалурон, ретинол, омега-3, витамини, серумът успява ефективно да обнови околоочния контур, премахвайки видимите несъвършенства в тази зона.
Серум за лице с хиалуронова киселина
Ако се наблюдава преждевременно стареене на кожата, този серум би бил удачен избор. Една от основните причини за стареене на кожата е дехидратацията, а ролята на хиалуроновата киселина в борбата с нея има ключово значение. Тя е структурен компонент на съединителната тъкан на кожата, като задържа влагата в нея и по този начин създава обем и плътност и същевременно подпомага кожната бариера срещу микроорганизми. Този хидратиращ серум изглажда кожата и балансира водния поток, решавайки проблема с нежеланото й състаряване и сухота.
Серум за лице с морски колаген
В случай че се оплаквате от по-чувствителна и уморена кожа, препоръчително е да се спрете на този вид серуми. Колагенът поддържа здравината и еластичността на кожата, предпазва я от бръчки, но пък с напредъка на годините нивата му намаляват и това води до първите признаци на отпуснатост и стареене. Морският колаген регенерира и подхранва кожата, като възстановява загубите на аминокиселини в клетките. Колагенът е протеин, съставен от аминокиселини, и представлява около 40% от протеина в нашите тела. Този вид серум решава именно проблема с постепенното намаляване на количествата колаген, произвеждани от организма.
Серум за лице със салицилова киселина
Този серум помага в борбата с акне. Характерно за салициловата киселина е, че принадлежи към т.нар. бета хидрокиселини и е намерила приложение в козметиката. Тя представлява мастноразтворим ситен бял прашец, който освен ексфолиращ ефект има способността да прониква дълбоко в кожата и да почиства от замърсители. Задачата на салициловата киселина е да регулира клетъчното обновяване и да премахва ненужния слой от епидермиса. Има противовъзпалително и антибактериално действие, като ускорява процесите на заздравяване на пъпките и възпалителните участъци.
Като цяло серумите с антиоксиданти по-дълго време запазват кожата млада, защото антиоксидантите редуцират зловредното въздействие на околната среда. При появата на бръчки потърсете серуми на базата на гликолова и хиалуронова киселина или с витамин А, които регенерират и подхранват кожата, ускоряват обновяването на клетките и стимулират производството на колаген. За озаряване на лицето пък решението е серуми с витамин В3, докато серумите с липопептиди помагат за повдигането на кожата.
Съставки
Продуктите на пазара отговарят на различните типове кожа, като съответно и съставките на серумите са съобразени с нейните особености. В зависимост от това формулата може да съдържа хидратиращи съставки като лайка, бадемово масло, укрепващи и стягащи съставки като омега-3, колаген, кофеин и антиоксиданти като витамини А, С, Е. По-конкретно витамин C помага за тонуса и по-свежия тен на кожата, неутрализира свободните радикали и помага за стимулирането на производството на колаген. Серамидите са липиди, които изграждат кожната бариера, поради което са широко употребявани в козметични продукти за лице. Алфа хидрокси киселините действат ексфолиращо и помагат за избистрянето на тена, а ретиноидите помагат на кожата да се освободи от мъртвите клетки и премахват хиперпигментацията. Някои от тези съставки са с антиейдж действие, други се борят с акне, а има вече и универсални серуми. Изборът ви трябва да е съобразен с индивидуалните особености на кожата, а и разбира се, със сумата, която сте готови да заделите.