Да откриете причината за появата на впити нокти е 50% от успеха при лечението им. Останалото са знанията и професионалните умения на добрия педикюрист.
Виктория Узунян е добре познато име в професионалните среди, наложило се с годините като синоним на висок професионализъм в сферата на козметичния и терапевтичния педикюр. Зад гърба є стои „Стар Нейлз – България“ и 24 години практика като педикюрист, от които 20 години активно води професионални обучения по педикюр в България. Въпреки опита си, тя не спира да се интересува от новостите в областта на козметичния и терапевтичен педикюр. Виктория Узунян е един от малкото професионалисти у нас, притежаващ Сертификат за висша хуманна ортониксия, Gerlach, Германия (2005 г.) и Сертификат за 3ТО Spange, Германия (2006 г.).
Професионалната практика ежедневно среща съвременния педикюрист с различни проблеми, за част от които той е подготвен с адекватно решение за клиента. Един от тях е проблемът впити нокти, а ето кои са причините за образуването им:
I ГРУПА: Причини от вътрешен натиск
Заболявания на ноктите като:
- Онихогрифоза (удебелени нокти вследствие на травма, удар);
- Онихомикоза (гъбички по ноктите);
- Псориатични нокти (при болни от псориазис).
Форма на стъпалото (наследствени нокти) като:
- Тънки, странично плоски нокти с „месести“ хълмчета от двете страни и широки нокътни кожички;
- „Извити“ нокти.
Посттравматични нокътни деформации като:
- Следоперативни деформации;
- Неправилно изрязване на ноктите (плитко, късо изрязване, косо изрязване, неотстранен нокътен ръб).
II ГРУПА: Причини от външен характер
- Много тесни и неудобни обувки, обувки на висок ток;
- Травми (например от спорт);
- Паднал свод (напречен или надлъжен);
- Пръсти като чукчета;
- Наднормено телесно тегло.
III ГРУПА: Допълнителни фактори
- Недостатъчна хигиена на краката;
- Хиперхидроза (силно потящи се крака).
IV ГРУПА: Системни заболявания
- Сърдечни заболявания;
- Диабет;
- Слаба имунна система.
Други причини за образуването на впити нокти са резките покачвания и спадове в теглото (например при бременност и след нея), а понякога и хирургичното отстраняване на нокътната плочка с цел лечение на гъбична инфекция в напреднал стадий или за решаване на вече съществуващ проблем с впити нокти.
Важно е педикюристът да запознава клиентите си с тези причини и да ги обсъжда с тях, за да бъде адекватен в препоръките и действията си. Той трябва да ги насочва към консултация с лекар, за да се направи изследване за установяване на евентуални заболявания и тяхното лечение, да бъде повишена личната хигиена и т.н. Това ще спомогне за по-добрите резултати при работата с проблемните нокти.
СЪВЕТИ
За да се избегне първоначалната или повторна поява на проблема с впитите нокти, при професионалния педикюр трябва:
- да се придава правилна форма на нокътната плочка. Това е форма, близка до квадратната с леко заоблени ъгълчета;
- при скъсяване на ноктите нокътната плочка на палеца трябва леко да покрива неговата възглавничка, тоест не бива свободният край напълно да се изрязва.
Добре е да се използват специално извити клещи за изрязване на ноктите на краката и да се избягва оформянето им в овална форма или класически квадрат, защото това създава условия за впиване на ноктите. Педикюристите могат да препоръчат на своите клиенти да носят удобни обувки, които да не са нито твърде тесни, нито твърде свободни.