Спомняте ли си прекрасната приказка „Рапунцел“ на братя Грим? Стара история за силата на любовта и победата над злото. Красавицата с безкрайно дълга коса, затворена от зла магьосница във висока кула. Тук няма да обсъждаме в детайли приказката, а една по-страшна история от реалността – т.нар. Синдром на Рапунцел и дългия път към възстановяването от него и причината за появата му.
Какво е синдромът на рапунцел?
Синдромът на Рапунцел е вследствие на рядкото нервно заболяване трихотиломания, или още трихофагия – натрапчив импулс за дъвчене, смучене и ядене на собствената коса. Болестта се свързва с обсесивно-компулсивните разстройства (ОКС), в чиято основа е тревога и страх, че нещо лошо ще се случи. Страдащите от различни ОКС обикновено извършват ирационални повтарящи се действия, с които се опитват да разрешат вътрешния конфликт в себе си. Подобен е и случаят със заболелите от трихофагия.
Обикновено разстройството засяга най-често момичета в детска и юношеска възраст. При наличие на тревога или други психологични и психиатрични проблеми те скубят косми от тялото си (най-често от главата, но може и от ръцете, веждите, миглите). След това ги дъвчат и/или поглъщат. В някои случаи заболелите могат да скубят косми от обекти от външната среда, като одеяла, дрехи и дори домашни любимци. Понякога тези дейности са съпроводени и с хапане на устни, дърпане на кожа или гризане на нокти.
Както при други видове подобни разстройства, страдащите от трихотиломания се крият и изпитват срам относно това, което правят. Не споделят с никого, като старателно прикриват следите от скубането на косите си, носейки шапки. Това отлага решаването на проблема и съответно го задълбочава.
Най-крайният стадий на заболяването може да се определи като това, което наричаме Синдром на Рапунцел. Той може да доведе дори до смърт. Защо? Тялото ни не може да разгражда косата. Съответно хората, страдащи от трихотиломания, поглъщат голямо количество косми, които попадат в стомаха им, но остават там, образувайки топка, застрашаваща червата от запушване. Болните обикновено постъпват за лечение със симптоми като загуба на апетит, гадене и повръщане, болки в корема, анемия. При обстоен преглед, който може да включва ендоскопия или компютърна томография, опитните лекари могат бързо да открият, че причината за тези симптоми не е нищо друго освен топката коса в корема на болния.
Как се лекува синдромът на рапунцел?
При по-леки случаи проблемът може да се реши с лаксативи, но когато заболяването е по-продължително, се налага оперативна намеса. Сложността на операцията зависи от множество фактори като големина на образуванието, което трябва да се извади, тегло и състояние на пациента и т.н. В повечето случаи обаче подобни операции са успешни въпреки трудностите.
Как се лекува трихотиломанията?
Какво следва след оперативната намеса и изваждането на топката косми от пациента със Синдрома на Рапунцел? Освобождава се място за „нова порция“ косми, ако не се предприемат сериозни мерки за лекуване на заболяването. Обикновено това става с когнитивно-поведенческа терапия и/или антидепресанти. Групите за подкрепа също оказват положителен ефект върху лечението (често по интернет, тъй като това е доста рядко нервно разстройство).
Като цяло, когато заболяването се появява в ранна детска възраст, лечението протича по-бързо и успешно. При възрастните в много случаи разстройството е вследствие на други психиатрични проблеми и симптомите са по-продължителни, но има изход от ситуацията.
Случаи на синдрома на Рапунцел
Както вече споменахме, трихофагията е много рядко заболяване. Данните относно броя на заболелите са противоречиви, но като цяло са известни около 60 случая. Учудващо, един от тях е в България. През 2016 г. специалисти от варненската болница „Св. Анна“ изваждат трикилограмова топка коса от корема на 12-годишно момиченце. То постъпило в отделението по детска хирургия, след като в друга болница не успели да му поставят правилна диагноза. При интервенцията от стомаха на детето бил изваден безоар с размери 26х27 см.
През септември тази година в Индия лекари извадиха 1.5 кг топка коса от корема на 19-годишно момиче. То страдало от пика – заболяване, при което човек има непреодолимо желание да поглъща различни видове предмети. Освен с коса тя се „хранела“ още с пясък, тебешири и кал. Операцията била тежка, защото момичето било с доста под нормалното тегло и имало редица стомашни разкъсвания.
За съжаление, не всички случаи на Синдрома на Рапунцел биват успешно лекувани. През 2017 г. във Великобритания умира 16-годишно момиче. Вследствие на дългогодишно скубане и поглъщане на собствената си коса, тя получава перитонит, като лекарите не успяват да я спасят.
Това ни кара отново да се замислим за сериозността на заболяването и да бъдем бдителни. Важно е да обръщаме внимание на хората около нас и в случай че забележим тревога, изолация, често носене на шапки или дори невинно изглеждащото въртене на кичур коса, да поговорим с човека до нас. Макар и рядко, заболяването може да връхлети именно най-близките ни хора.
Препоръчва се на хората, които имат вредния навик да играят с косата си, да са по-внимателни и в случай на засилване на навика, да потърсят помощ за идентифицирането и справянето с вътрешни проблеми като тревога и страхове.