Русата коса е красива, секси и много клиентки искат да бъдат блондинки. Полагат неимоверни усилия, за да постигнат желания рус нюанс. Но с течение на времето и при неправилна поддръжка русата коса се изтощава, накъсва се и губи своя блясък и жизненост.
Дамите са доста чувствителни на тема боядисване. Понякога заради прищявка или емоционално взето решение изведнъж им се приисква от блондинки да се превърнат в разкошни брюнетки!
Е, това е възможно, но все пак има някои особености, които трябва да се знаят, за да се получи красив и наситен тъмен цвят на косата.
Първо, нека започнем с това, как получаваме руса коса. Изсветляване, или обезцветяване е процес, при който се премахва меланинът от косата и се показват основните пигменти – червено, оранжево и жълто. Същото се случва, ако избелвате тъмна кърпа – ще премахнете пигмента и ще останат онези топли оранжеви тонове.
Цветът на коса се определя от различно съотношение на еумеланин (кафяв/черен пигмент) и феомеланин (червен/жълт пигмент). Колкото по-тъмна е естествената коса, толкова повече основни пигменти съдържа.
Естествените нива на цветовете се подреждат в скала от 1 до 10, където 1 е черен, а 10 е най-светлият рус цвят. Основните пигменти съответстват на определено ниво. За ниво 3 базовият пигмент е червен, за ниво 5 – оранжев, а за ниво 10 – бледожълто.
За да преминете от блондинка на ниво 10 до кафяво или още по-тъмен цвят, е необходимо да запълните липсващите пигменти в косъма, които са били премахнати преди това. Помислете за това сякаш трябва да нанесете няколко слоя боя върху стена, за да изглежда цветът непрозрачен и наситен. Ако поставите един слой кафява боя върху жълта стена, тя ще изглежда полупрозрачна и няма да има тази наситеност. Когато липсват тези основни тонове при брюнетките, цветът често избледнява до нещо зеленикаво, защото липсват топли тонове, които да неутрализират сивото.
Диагностика
Ето кои са стъпките, когато искаме да потъмним цвета на косата от светлорусо (10) до кестеняво (6, 7). Обикновено клиентите на финала искат студен цвят, а не топъл, който има повече червеникав оттенък.
Стартираме с диагностика на косата на клиента и установяваме какво е състоянието на косата и има ли разнотоние между корена, средната част и краищата. Често имаме поне два или три цвята, поради което трябва да подходим внимателно към процеса на потъмняване. Ако имаме голяма разлика в цвета между корена и дължините, за да постигнем равномерен тъмен цвят, е добре да започнем с изравняване на цвета на косата и тогава да пристъпим към потъмняване.
Избираме желания цвят, който искаме да постигнем на финала на оцветяването. В този случай винаги консултирайте клиентите си. Добре е те да знаят предварително какво може да се получи, дали са на 100% убедени, че искат тъмен цвят или само леко потъмняване.
От практиката знаем, че доста често след потъмняване клиентите отново искат да се изсветлят, а това е процес, който не става само с едно нанасяне на боята!
Потъмняване цвета на косата
След като сме установили от какви нива стартираме и какъв искаме да е финалният нюанс на косата, започваме боядисването.
1. Препигментация
Комбинацията от продукти е строго индивидуална и зависи не само от косата, с която ще работите, но и от състава на продуктите.
При русите коси липсват червени пигменти, затова преди да нанесете желаната боя, миксирате чисти пигменти, за да запълните липсите в косъма. В зависимост от това, какъв резултат искате, при топъл нюанс миксирате червен и жълт пигмент, а при студен – жълт и оранжев пигмент. Не пигментирате със сиво, защото то неутрализира всеки друг нюанс. В зависимост от това, с каква боя ще работите, трябва добре да проучите какви пигменти се съдържат в нея. Някои от боите за коса имат зелено изразена основа, т.е имат повече зелен пигмент, а други са на синя основа и имат по-изразен син пигмент.
За да получите балансиран цвят на препигментираната коса, миксирате пигментите 1:1 с вода и нанасяте на най-светлата част по дължините. Изчаквате 15 минути, след което подсушавате леко със сешоар. Косата не е напълно суха и продължавате с нанасянето на боята.
Внимание: Косата с нанесените пигменти не се измива!
При вече готова препигментирана коса може да работите както с амонячна, така и с безамонячна боя. Нанасяте желания цвят и следвате инструкциите на производителя за времето на действие на продукта.
2. Микс от амонячни бои
Ако работите директно с желания цвят без предварителна пигментация, има огромна вероятност резултатът да е разочароващ. На местата, на които липсват пигменти, се получава тъмен корен и дължини със сиви или зелени оттенъци. Това е всичко друго, но не и равномерен тъмен цвят.
За да направите един цвят равномерен, се налага да неутрализирате втори или трети цвят. Да припомним номерацията на боите за коса:
- 1 – основен цвят;
- 2 – вторичен пигмент;
- 3 – третичен оттенък.
Няма как да вземете една боя и да направите красив цвят. Трябва да миксирате натурален тон и боя със златисти тонове. В натуралния цвят има червен пигмент, затова добавяте боя с жълт пигмент. Нанасяте амонячна боя с 3% оксидант, за да може косъмът да се пигментира добре. Така ще сте сигурни, че пигментите няма да се отмият и на финала няма да получите сиви или зелени оттенъци на цвета.
Когато работите директно с боя, избирате продукт с амоняк. Ако изберете безамонячна боя, рискувате да не се получи добра пигментация и на места косъмът да прозира.
3. Микс от боя и чисти пигменти
Ако правите директно боядисване само с избрания от вас цвят, то задължително към боята трябва да прибавите чисти пигменти червено, оранжево или жълто според желания резултат.
Тук има опасност от това, че не знаете какъв цвят ще се получи на финала и какво точно неутрализирате. Затова най-добре е да работите с препигментация и след това да нанесете желания цвят. Така имате по-голям контрол върху действието и може своевременно да направите корекция.
Възможно е в началото цветът да ви се стори по-тъмен от очакваното. Но за да получите трайност на цвета, е добре след 2–3 седмици да направите ново боядисване, за да наситите косъма с пигменти.
Домашна грижа
В домашни условия грижата за цвета на косата е изцяло в ръцете на клиентите. Първото измиване трябва да е най-малко три дни след боядисването. Предложете им правилните продукти за грижа за оцветена коса, които допълнително предпазват цвета от избледняване и отмиване. Могат да се използват оцветяващи маски за поддържане на цвета, които успешно допълват процедурата по потъмняване.
Потъмняването на косата както и изсветляването е дълъг процес. Не е трудно да потъмните косата си, но знайте, че следващо изсветляване ще е дълъг период на промени. Има достатъчно продукти, които могат да направят чудеса, но истинското чудо е да запазим здравината на косата, нейната еластичност и блясък. Затова, когато предприемате подобни промени, действайте разумно!